FKP2D003301D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D003301D00HSSD
Description
FKP 2 330 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
5
In Stock :
5
Film Capacitors
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Diameter :
500 µm
Tolerance :
2.5%
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Voltage - Rated AC :
63V
HTS Code :
Capacitance :
330pF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
4.5mm
Depth :
4.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
5mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
6mm
Published :
2010
Dielectric :
PP
Size Code :
2818
Datasheets
FKP2D003301D00HSSD
330pF Film Capacitor 2.5% Radial 100V-DC 63V-AC