FKP2D002701D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D002701D00HSSD
Description
FKP 2 270 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Series :
FKP 2
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Voltage Rating - DC :
100V
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Features :
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Termination :
PC Pins
Voltage Rating - AC :
63V
Tolerance :
±2.5%
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
270 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Package / Case :
Radial
Ratings :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
FKP2D002701D00HSSD
FKP 2 270 pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2D002701D00HSSD Overview
Electrical devices have 0.197" (5.00mm) lead spacing.Temperatures of -55°C ~ 100°C are suitable for operating the device.