FKP2D002201D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D002201D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 220 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
663
In Stock :
663
Film Capacitors
Width :
4.5mm
Dielectric :
PP
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
63V
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
500 µm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
220pF
Max Operating Temperature :
100°C
Lead Pitch :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
2.5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
HTS Code :
Length :
7.2mm
Size Code :
2818
JESD-609 Code :
e3
Height :
6mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Depth :
4.5mm
Datasheets
FKP2D002201D00HSSD
220pF Film Capacitor 2.5% Radial 100V-DC 63V-AC