FKP2D002201D00ESSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2D002201D00ESSD
Manufacturer
WIMA
Description
FKP 2 200 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Voltage :
100VDC|63VAC
Construction :
Plastic Rectangular Can
Termination Style :
Radial
Dielectric :
PP
Tolerance :
1%
Capacitance Value :
220pF
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Lead Diameter (mm) :
0.5
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Wire Form :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Product Height (mm) :
6(Max)
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Type :
Pulse
Lead Length (mm) :
6
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Terminal Pitch (mm) :
5
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
FKP2D002201D00ESSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2D002201D00ESSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100VDC|63VAC, Type:Pulse, FKP2D002201D00ESSD pinout, FKP2D002201D00ESSD datasheet PDF, FKP2D002201D00ESSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2D002201D00ESSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.