FKP2D001501D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2D001501D00KSSD
Description
CAP FILM 150PF 10% 100VDC RAD
Film Capacitors
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
HTS Code :
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Size Code :
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):63
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
7.2mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
JESD-609 Code :
e3
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
4.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
63V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
150pF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
WIMA FKP2D001501D00KSSD
150pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP)
FKP2D001501D00KSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 100V.This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 63V.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.
FKP2D001501D00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V