FKP2D001501D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D001501D00HSSD
Description
FKP 2 150 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height :
6mm
Capacitance :
150pF
Width :
4.5mm
HTS Code :
Dissipation Factor :
3 %
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
2.5%
Dielectric :
PP
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
63V
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage - Rated DC :
100V
Size Code :
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
FKP2D001501D00HSSD
150pF Film Capacitor 2.5% Radial 100V-DC 63V-AC