FKP2D001201D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D001201D00HSSD
Description
FKP 2 120 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
100V
Tolerance :
±2.5%
Product Status :
Active
Capacitance :
120 pF
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Termination :
PC Pins
RoHS :
Non-Compliant
Voltage Rating - AC :
63V
Series :
FKP 2
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Datasheets
FKP2D001201D00HSSD
FKP 2 Radial Film Capacitor 0.283 L x 0.177 W 7.20mm x 4.50mm ±2.5% 120pF