FKP2D001001D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2D001001D00KSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 100 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Number of Pins :
2 Pin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Negative Tolerance :
10%
Product Length (mm) :
7.2(Max)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Not Required
Product Type :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Bulk
ECCN (US) :
EAR99
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Height :
6 mm
Series :
FKP 2
Width :
4.5 mm
Wire Form :
Straight
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
0.5 mm
Terminal Shape :
Wire
Package :
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Lead Spacing (nom) :
5(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Features :
Pbfree Code :
yes
Capacitance Value :
100pF
Seated Plane Height :
6(mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size Code :
Construction :
Plastic Rectangular Can
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Length :
7.2 mm
Subcategory :
Capacitors
Type :
Pulse
Rad Hardened :
No
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Lead Diameter (mm) :
0.5
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Surface Mount :
No
Tolerance (+ or -) :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Dielectric :
PP
Voltage Rating - DC :
100V
Lead Style :
Straight
Number of Terminals :
2
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Termination Style :
Radial
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):63
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
Diameter :
Terminal Pitch :
5 mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Capacitance :
100PF(pF)
Brand :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Product Category :
Mounting :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Positive Tolerance :
10%
Tolerance :
10%
Voltage :
100VDC|63VAC
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Voltage Rating - AC :
63V
Ratings :
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Lead Length (mm) :
6
RoHS :
Details
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
5 mm
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Height (mm) :
6(Max)
Mounting Style :
Terminal Pitch (mm) :
5
Product Weight (g) :
Datasheets
FKP2D001001D00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2D001001D00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Not Required, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Type:Pulse, Voltage:100VDC|63VAC, Mounting Type:Through Hole, FKP2D001001D00KSSD pinout, FKP2D001001D00KSSD datasheet PDF, FKP2D001001D00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2D001001D00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.