FKP2D001001D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2D001001D00JSSD
Description
FKP 2 100 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Package / Case :
Radial
Life (Hours) :
300000 hours
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Length :
7.2mm
Capacitance :
100pF
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polypropylene
Pbfree Code :
yes
Depth :
4.5mm
Voltage - Rated AC :
63V
Lead Pitch :
5mm
Lead Length :
6mm
Lead Diameter :
500 µm
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Width :
4.5mm
Height :
6mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
50GOhm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
100°C
Dissipation Factor :
3 %
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
5%
Number of Pins :
2
Datasheets
FKP2D001001D00JSSD
100pF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 63V-AC Polypropylene