FKP2D001001D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2D001001D00HSSD
Description
FKP 2 100 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Width :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
100°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
100pF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
HTS Code :
Height :
6mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Dielectric :
PP
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size Code :
Dissipation Factor :
3 %
Lead Diameter :
500 µm
Depth :
4.5mm
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Length :
7.2mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
63V
Tolerance :
2.5%
Packaging :
Bulk
Datasheets
FKP2D001001D00HSSD
100pF Film Capacitor 2.5% Radial 100V-DC 63V-AC