FKP2D001001D00ESSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2D001001D00ESSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
FKP 2 100 pF 100 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
886
In Stock :
886
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
RoHS :
Compliant
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Construction :
Plastic Rectangular Can
Lead Pitch :
5 mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Tolerance (+ or -) :
1%
Voltage Rating - AC :
63V
Product Height (mm) :
6(Max)
Lead Length (mm) :
6
Tolerance :
1%
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Terminal Pitch (mm) :
5
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Lead Diameter :
500 µm
Lead Diameter (mm) :
0.5
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55 °C
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Mounting :
Seated Plane Height :
6(mm)
Length :
7.2 mm
Package / Case :
Not Required
Package :
Bulk
Ratings :
Failure Rate :
Wire Form :
Straight
Termination Style :
Radial
Capacitance Value :
100pF
Packaging :
Bulk
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Series :
FKP 2
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Voltage Rating - DC :
100V
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Max Operating Temperature :
100 °C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Voltage :
63VAC|100VDC
Dielectric :
PP
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Depth :
4.5 mm
Type :
Pulse
ECCN (US) :
EAR99
Product Status :
Active
Capacitance :
100PF(pF)
Datasheets
FKP2D001001D00ESSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2D001001D00ESSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Package / Case:Not Required, Voltage:63VAC|100VDC, Type:Pulse, FKP2D001001D00ESSD pinout, FKP2D001001D00ESSD datasheet PDF, FKP2D001001D00ESSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2D001001D00ESSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.