FKP2C017501G00HSSD
Mfr.Part #
FKP2C017501G00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 7500 pF 63 VDC 5.5 x 7x 7.
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Package / Case :
Radial
Capacitance :
7500 pF
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V
RoHS :
Non-Compliant
Series :
FKP 2
Package :
Bulk
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Features :
Tolerance :
±2.5%
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Size / Dimension :
0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Termination :
PC Pins
Datasheets
FKP2C017501G00HSSD
FKP 2 7500 pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2C017501G00HSSD Overview
This electrical device has a 0.197" (5.00mm) lead spacing.Temperatures as low as -55°C ~ 100°C are suitable for the device.