FKP2C016801D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2C016801D00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 6800PF 5% 63VDC RAD
Capacitance :
6800pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Insulation Resistance :
50GOhm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric :
PP
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
300000 hours
Number of Pins :
2
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
63V
Voltage - Rated AC :
40V
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Depth :
4.5mm
Height :
6mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Length :
6mm
Lead Pitch :
5mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Diameter :
500 µm
Surface Mount :
No
WIMA FKP2C016801D00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm -200ppm C ±5% 6800pF