FKP2C016801D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2C016801D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 6800 pF 63 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Depth :
4.5mm
Dielectric :
PP
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
7.2mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
40V
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Size Code :
Height :
6mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
2.5%
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
500 µm
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
63V
HTS Code :
Capacitance :
6.8nF
Width :
4.5mm