FKP2C015101D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2C015101D00HSSD
Description
FKP 2 5100 pF 63 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Voltage Rating - AC :
40V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Series :
FKP 2
Product Status :
Active
Termination :
PC Pins
Capacitance :
5100 pF
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Features :
Voltage Rating - DC :
63V
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Ratings :
Tolerance :
±2.5%
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
FKP2C015101D00HSSD
FKP 2 Radial Film Capacitor 0.283 L x 0.177 W 7.20mm x 4.50mm ±2.5% 5100pF