FKP2C014701D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2C014701D00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4700PF 5% 63VDC RAD
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Published :
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
4700pF
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Insulation Resistance :
50GOhm
Depth :
4.5mm
Voltage - Rated AC :
40V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Dielectric :
PP
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
63V
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
4 %
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Lead Length :
6mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
6mm
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
2
WIMA FKP2C014701D00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm -200ppm C ±5% 4700pF