FKP2C014701D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2C014701D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 4700 pF 63 VDC 4.5x6x7.2 P
Tolerance :
2.5%
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
5mm
Dissipation Factor :
4 %
Dielectric Material :
Polypropylene
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
100°C
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Height :
6mm
Pbfree Code :
yes
Width :
4.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
7.2mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Diameter :
500 µm
Dielectric :
PP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated AC :
63V
Number of Pins :
2
Rated (AC) Voltage (URac) :
40V
Capacitance :
4.7nF
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
63V