FKP2C014701D00ESSD
Mfr.Part #
FKP2C014701D00ESSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
FKP 2 4700 pF 63 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
500
In Stock :
500
Film Capacitors
Length :
7.2 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Style :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Status :
Active
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Width :
4.5 mm
Wire Form :
Straight
Capacitance :
4700PF(pF)
Tolerance (+ or -) :
1%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63 V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Positive Tolerance :
1%
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Lead Diameter (mm) :
0.5
Lead Spacing (nom) :
5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Negative Tolerance :
1%
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mounting Style :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Pitch :
5 mm
Rad Hardened :
No
Tolerance :
1%
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
ECCN (US) :
EAR99
Size Code :
2818
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric :
PP
Lead Length (mm) :
6
Terminal Shape :
Wire
Height :
6 mm
Package / Case :
Not Required
Type :
Pulse
Seated Plane Height :
6(mm)
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
JESD-609 Code :
e3
Features :
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Failure Rate :
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Package :
Bulk
Number of Terminals :
2
Rated (AC) Voltage (URac) :
40 V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Packing Method :
Capacitance Value :
0.0047uF
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Ratings :
Voltage Rating - AC :
40V
Terminal Pitch (mm) :
5
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Voltage Rating - DC :
63V
Construction :
Plastic Rectangular Can
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
40VAC|63VDC
Mounting :
Series :
FKP 2
Product Height (mm) :
6(Max)
Datasheets
FKP2C014701D00ESSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2C014701D00ESSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Package / Case:Not Required, Type:Pulse, Mounting Type:Through Hole, Voltage:40VAC|63VDC, FKP2C014701D00ESSD pinout, FKP2C014701D00ESSD datasheet PDF, FKP2C014701D00ESSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2C014701D00ESSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.