FKP2C013301D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2C013301D00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 10% 63VDC RAD
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Voltage - Rated DC :
63V
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated AC :
40V
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Dielectric :
PP
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Termination :
PC Pins
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
3300pF
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):40
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Length :
7.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Depth :
4.5mm