FKP2C013301D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2C013301D00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 3300 pF 63 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
5
In Stock :
5
Film Capacitors
Temperature Coefficient :
-200 ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Polypropylene
Tolerance :
5%
Height :
6mm
Lead Length :
6mm
Depth :
4.5mm
Capacitance :
3.3nF
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
63V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric :
PP
Insulation Resistance :
50GOhm
Width :
4.5mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
40V
Max Operating Temperature :
100°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Bulk
Surface Mount :
No
Life (Hours) :
300000 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
7.2mm
Published :
2010
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Datasheets
FKP2C013301D00JSSD
3.3nF Film Capacitor 5% Radial 63V-DC 40V-AC Polypropylene