FKP2C013301D00HSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2C013301D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 3300 pF 63 VDC 4.5x6x7.2 P
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
100°C
Height :
6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
7.2mm
Dielectric :
PP
Tolerance :
2.5%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Depth :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
63V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
3.3nF
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
4 %