FKP0C002200B00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP0C002200B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 220PF 10% 63VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Rated (AC) Voltage (URac) :
40V
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):40
Voltage - Rated AC :
40V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Capacitance :
220pF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
2.5mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
63V
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
Width :
2.5mm
Length :
4.6mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.181Lx0.098W 4.60mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Size Code :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Termination :
PC Pins
WIMA FKP0C002200B00KSSD
220pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polypropylene (PP)
FKP0C002200B00KSSD Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 63V is required internally.The lead spacing of this electrical device is 0.098 2.50mm.Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.This capacitor has a temperature coefficient of -200ppm/Cel ppm/°C.
FKP0C002200B00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V