FKN5WSJR-73-20R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN5WSJR-73-20R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Series :
FKN
Tolerance :
±5%
Composition :
Wirewound
Resistance :
20Ohm
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Datasheets
FKN5WSJR-73-20R
YAGEO FKN5WSJR-73-20R
20Ohm, 5W, Wirewound,