FKN500FR-73-0R33
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN500FR-73-0R33
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.33 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Length :
24.511mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Series :
FKN
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.315Diax0.965L 8.00mmx24.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
5W
Number of Terminations :
2
Resistance :
330mOhms
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
FKN500FR-73-0R33
YAGEO FKN500FR-73-0R33
330mOhms, 5W, Wirewound,