FKN3WSFR-73-0R12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN3WSFR-73-0R12
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.12 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
3W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Series :
FKN
Length :
15.494mm
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Resistance :
120mOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Composition :
Wirewound
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Number of Terminations :
2
Datasheets
FKN3WSFR-73-0R12
YAGEO FKN3WSFR-73-0R12
120mOhms, 3W, Wirewound,