FKN300JR-73-3R
Mfr.Part #
FKN300JR-73-3R
Description
RES 3 OHM 5% 3W AXIAL
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.8 mm
Resistance :
3Ohm
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Construction :
Cylindrical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Power (Watts) :
3W
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Working Voltage :
300V
Datasheets
FKN300JR-73-3R
YAGEO FKN300JR-73-3R
FIXED RESISTOR, 3Ohm, 3W, Wirewound,