FKN2WSJT-73-2R2
Mfr.Part #
FKN2WSJT-73-2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
0.8 mm
Size / Dimension :
0.181Diax0.453L 4.60mmx11.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
300V
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Series :
FKN
Lead Length :
35mm
Published :
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
2W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Package / Case :
Axial
Construction :
Cylindrical
Resistance :
2.2Ohm
Composition :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FKN2WSJT-73-2R2
YAGEO FKN2WSJT-73-2R2
FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, 2W, Wirewound,