FKN2WSJT-73-160R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN2WSJT-73-160R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 160 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.181Diax0.453L 4.60mmx11.50mm
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Resistance :
160Ohm
Series :
FKN
Power (Watts) :
2W
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Datasheets
FKN2WSJT-73-160R
YAGEO FKN2WSJT-73-160R
160Ohm, 2W, Wirewound,