FKN2WSJR-73-7R5
Mfr.Part #
FKN2WSJR-73-7R5
Description
RES 7.5 OHM 5% 2W AXIAL
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
300V
Size / Dimension :
0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
7.5Ohm
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.8 mm
2
Max Power Dissipation :
2W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
35mm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Datasheets
FKN2WSJR-73-7R5
YAGEO FKN2WSJR-73-7R5
FIXED RESISTOR, 7.5Ohm, Wirewound,