FKN2WSJR-73-0R75
Mfr.Part #
FKN2WSJR-73-0R75
Description
RES 0.75 OHM 5% 2W AXIAL
FKN
Construction :
Cylindrical
Resistance :
750mOhm
ECCN Code :
EAR99
Axial
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
25 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Lead Length :
35mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
300V
Datasheets
FKN2WSJR-73-0R75
YAGEO FKN2WSJR-73-0R75
FIXED RESISTOR, 750mOhm, Wirewound,