FKN2WSFR-73-2R4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN2WSFR-73-2R4
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.4 OHM 1% 2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-40°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Resistance :
2.4Ohms
Package / Case :
Axial
Series :
FKN
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Supplier Device Package :
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.181Diax0.453L 4.60mmx11.50mm
Datasheets
FKN2WSFR-73-2R4
YAGEO FKN2WSFR-73-2R4
2.4Ohms, 2W, Wirewound,