FKM-75KT-73-4R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKM-75KT-73-4R7
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7 OHM 10% 3/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.142Diax0.390L 3.60mmx9.90mm
Composition :
Wirewound
Resistance :
4.7ohm
Tolerance :
±10%
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Series :
FKM
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
FKM-75KT-73-4R7
YAGEO FKM-75KT-73-4R7
4.7Ohm, 0.75W 3/4W, Wirewound,