FI-W21P-HFE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-W21P-HFE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD R/A 21POS 1.25MM
Stock
123
In Stock :
123
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Post :
Tin or Tin-Alloy
Factory Lead Time :
14 Weeks
Insulation Height :
0.146 3.70mm
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Row Spacing - Mating :
0.055 (1.40mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
Number of Positions :
21
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2004
Contact Location :
BOTTOM
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Friction Lock
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Length - Mating :
0.094 2.40mm
Series :
FI
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Termination :
Solder
Feature :
Solder Retention
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Gender :
FEMALE
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
FI-W21P-HFE
JAE Electronics FI-W21P-HFE
FI Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Surface Mount, Right Angle Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 21-Position Board to Cable/Wire 0.146 3.70mm Height