FI-RE21S-VF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-RE21S-VF
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 21POS 0.02 GOLD SMD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Feature :
Shielded, Solder Retention
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Orientation :
Straight
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Female Blade Socket
Pitch - Mating :
0.020 0.50mm
Style :
Board to Cable/Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
0.8A per Contact
Stack Height (Mating) :
10.1mm 16.1mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Lead Free :
Lead Free
Applications :
General Purpose, Medical
Published :
Insulation Material :
Plastic
Number of Rows :
1
Voltage - Rated :
500V
Packaging :
Tray
Fastening Type :
Latch Holder
Number of Positions Loaded :
All
Series :
FI-R
Number of Positions :
21
Current Rating :
800mA
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
FI-RE21S-VF
JAE Electronics FI-RE21S-VF
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Plastic 21 Positions Female Blade Socket