FI-RE21HL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-RE21HL
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG HSG 21POS 0.50MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Rectangular Connector Housings
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
500V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Series :
FI-R
Note :
Contacts Not Included
Number of Rows :
1
Number of Positions :
21
Housing Material :
Plastic
Contact Termination :
Crimp
Contact Type :
Blade Pin
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
PLUG
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating :
700mA
Fastening Type :
Latch Lock
Datasheets
FI-RE21HL
JAE Electronics FI-RE21HL
1 Rows Plug Tray 21 Positions Free Hanging (In-Line) Blade Pin Crimp FI-R Plastic
FI-RE21HL Overview
FI-RE21HL Features
FI-R series
FI-RE21HL Applications
There are a lot of JAE Electronics
FI-RE21HL Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM