FI-JH40C-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-JH40C-B
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN PLUG 40POS 42-46AWG GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Wire Gauge (Max) :
46 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
50V
Wire Gauge (Min) :
42 AWG
Series :
FI-JH
Number of Positions :
40
Fastening Type :
Friction Lock
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Wire/Cable Type :
Discrete
Contact Finish Thickness :
1.18μin 0.030μm
Current Rating :
300mA
Published :
Wire Type :
Discrete or Ribbon Cable
REACH SVHC :
Unknown
Pitch :
0.016 0.40mm