FI-J20S-VF15N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-J20S-VF15N
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 20POS 0.016 GOLD SMD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Series :
FI-J
Connector Type :
Receptacle
Feature :
Pick and Place, Solder Retention
Mount :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.016 0.40mm
Stack Height (Mating) :
1.58mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Number of Positions Loaded :
All
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Current Rating (Amps) :
0.3A per Contact
Insulation Height :
0.046 1.16mm
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
Packaging :
Tray
Contact Finish - Post :
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Type :
Non-Gendered
Number of Positions :
20
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Fastening Type :
Friction Lock
Voltage - Rated :
50V
Pitch :
406.4μm
Insulation Material :
Plastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
FI-J20S-VF15N
JAE Electronics FI-J20S-VF15N
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Plastic 20 Positions Non-Gendered