FI-J35S-VF15N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-J35S-VF15N
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 35POS 0.016 GOLD SMD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch :
406.4μm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating (Amps) :
0.3A per Contact
Number of Positions :
35
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Material :
Plastic
Fastening Type :
Friction Lock
Pitch - Mating :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
50V
Stack Height (Mating) :
1.58mm
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Non-Gendered
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Series :
FI-J
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Feature :
Pick and Place, Solder Retention
Contact Finish - Post :
Gold
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Plating :
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.046 1.16mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
FI-J35S-VF15N
JAE Electronics FI-J35S-VF15N
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Bulk Gold Plastic 35 Positions Non-Gendered