FHA.1B.308.CLAD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHA.1B.308.CLAD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Material :
Brass
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
8
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
5A
Ratings :
IP50
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Feature :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
1b
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
308
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Termination :
Solder Cup
Gender :
Male
Orientation :
A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Color :
Silver
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FHA.1B.308.CLAD72Z Overview
FHA.1B.308.CLAD72Z Features
1B series
FHA.1B.308.CLAD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FHA.1B.308.CLAD72Z Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER