FHA.0B.305.CLAD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FHA.0B.305.CLAD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Brass
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
IP50
Contact Style :
Pin
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert :
305
Color :
Silver
Series :
0B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell
Number of Positions :
5
Shell Finish :
Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
6.5A
Datasheets
FHA.0B.305.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk A Push-Pull
FHA.0B.305.CLAD52 Overview
FHA.0B.305.CLAD52 Features
0B series
FHA.0B.305.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FHA.0B.305.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER