FH52-60S-0.5SH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH52-60S-0.5SH
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish :
Gold
Actuator Color :
Black
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
0.5A
Pitch :
0.020 0.50mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Gender :
FEMALE
Locking Feature :
Flip Lock
Current Rating :
500mA
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Mixed Contacts :
No
Actuator Material :
MIL Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Cable End Type :
Tabbed
Height Above Board :
0.079 2.00mm
DIN Conformance :
Contact Location :
BOTTOM
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Total Number of Contacts :
60
Housing Color :
Gray
Number of Positions :
60
Series :
FH52
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness :
1.18μin 0.030μm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Material :
Phosphor Bronze
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Mating Cycles :
20
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
FH52-60S-0.5SH
Hirose FH52-60S-0.5SH
FH52 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 60 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~105°C 0.5A