FH52-50S-0.5SH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH52-50S-0.5SH
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Series :
FH52
Actuator Color :
Black
Current Rating :
500mA
Current Rating (Amps) :
0.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
50
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Contact Finish Thickness :
1.18μin 0.030μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Pitch :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire/Cable Type :
Flat Flex
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Mating Cycles :
20
Cable End Type :
Tabbed
Contact Finish :
Gold
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Locking Feature :
Flip Lock
Housing Color :
Gray
Actuator Material :
Datasheets
FH52-50S-0.5SH
Hirose FH52-50S-0.5SH
FH52 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~105°C 0.5A