FH40-40S-0.5SV(99)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH40-40S-0.5SV(99)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FPC VERT 40POS 0.50MM SMD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
40
Current Rating (Amps) :
0.5A
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Actuator Color :
Black
Contact Resistance :
50mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Color :
Beige
Locking Feature :
Flip Lock
Number Of PCB Rows :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
FH40
Pitch :
0.020 0.50mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Cycles :
20
Flat Flex Type :
FPC
Body Breadth :
0.183 inch
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
RoHS Compliant
PCB Contact Row Spacing :
3.048 mm
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Cable End Type :
Tabbed
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Total Number of Contacts :
40
Height Above Board :
0.228 5.80mm
Voltage - Rated :
50V
Insulation Resistance :
50000000Ohm
Current Rating :
500mA
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Factory Lead Time :
10 Weeks
Body Length or Diameter :
0.913 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
ECCN Code :
EAR99
Body Depth :
0.228 inch
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Hirose FH40-40S-0.5SV(99)
FH40 Series FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount Gold -40°C~105°C 0.5A