FH34SRJ-22S-0.5SH(99)
Mfr.Part #
FH34SRJ-22S-0.5SH(99)
Description
CONN FPC/FFC 22POS .5MM
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Surface Mount, Right Angle
Actuator Color :
Black
Current Rating :
500mA
Series :
FH34SRJ
Pitch :
0.020 0.50mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
22
Locking Feature :
Rotary Lock, Backlock
Current Rating (Amps) :
0.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Gray
Voltage - Rated :
50V
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height Above Board :
0.039 1.00mm
Tape and Reel (TR)
Hirose FH34SRJ-22S-0.5SH(99)
FH34SRJ Series FFC, FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 22 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A