FH33M-16S-0.4SH(10)
Mfr.Part #
FH33M-16S-0.4SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.40MM R/A
Current Rating (Amps) :
0.4A
Current Rating :
400mA
Filter Feature :
No
Surface Mount, Right Angle
DIN Conformance :
No
Height Above Board :
0.047 1.20mm
Total Number of Contacts :
16
UL94 V-0
Gender :
Receptacle
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Pitch :
0.016 0.40mm
Additional Feature :
ZIF, LOW PROFILE
Termination :
Solder
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
IEC Conformance :
Wire/Cable Type :
Flat Flex
Insulation Resistance :
500MOhm
20
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
16
Series :
FH33M
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage - Rated :
40V
UL Flammability Code :
94V-0
Zero Insertion Force (ZIF)
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
FH33M-16S-0.4SH(10)
Hirose FH33M-16S-0.4SH(10)
FH33M Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.016 0.40mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.4A