FH33J-4S-0.5SH(99)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH33J-4S-0.5SH(99)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Body Depth :
0.098 inch
Reference Standard :
UL
Body Length or Diameter :
0.157 inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.106 inch
Reach Compliance Code :
Unknown
Plating Thickness :
FLASH inch
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Insertion Force-Max :
ZIF N
Voltage - Rated :
50V
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Pitch :
0.020 0.50mm
Contact Resistance :
50mOhm
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Number Of PCB Rows :
1
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Flat Flex Type :
FFC, FPC
ECCN Code :
EAR99
Cable End Type :
Tapered
Current Rating :
500mA
Height Above Board :
0.047 1.20mm
Series :
FH33J
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
4
Mating Cycles :
20
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
0.5A
Total Number of Contacts :
4
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Locking Feature :
Flip Lock
Datasheets
FH33J-4S-0.5SH(99)
Hirose FH33J-4S-0.5SH(99)
FH33J Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 4 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A