FH33J-10S-0.5SH(10)
Mfr.Part #
FH33J-10S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Additional Feature :
ZIF, LOW PROFILE
Height Above Board :
0.047 1.20mm
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
0.5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Locking Feature :
Flip Lock
Contact Resistance :
50mOhm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Number of Positions :
10
Insulation Resistance :
500MOhm
Number of Rows :
1
Filter Feature :
No
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Number Of PCB Rows :
1
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated :
50V
Total Number of Contacts :
10
Wire/Cable Type :
Flat Flex
DIN Conformance :
No
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Series :
FH33J
Current Rating :
500mA
MIL Conformance :
Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch :
0.020 0.50mm
Zero Insertion Force (ZIF)
Mixed Contacts :
Mount :
Surface Mount
Datasheets
FH33J-10S-0.5SH(10)
FH33J Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A