FH33-45S-0.5SH
Mfr.Part #
FH33-45S-0.5SH
Description
CONNECTOR
Height Above Board :
0.047 1.20mm
Contact Finish :
Gold
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Pitch :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Tape and Reel (TR)
Insertion Force-Max :
ZIF N
Tapered
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Plating Thickness :
FLASH inch
Gender :
FEMALE
Body Depth :
0.098 inch
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Rows :
1
Body Length or Diameter :
0.965 inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Current Rating :
500mA
Current Rating (Amps) :
0.5A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Total Number of Contacts :
45
Number of Positions :
45
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Pattern :
RECTANGULAR
1
Reach Compliance Code :
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Series :
FH33
HTS Code :
Surface Mount
Contact Resistance :
50mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
FH33-45S-0.5SH
FH33 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 45 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A