FH33-28S-0.5SH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH33-28S-0.5SH
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Pitch :
0.020 0.50mm
Total Number of Contacts :
28
Height Above Board :
0.047 1.20mm
Mating Cycles :
20
Current Rating :
500mA
Termination :
Solder
Number of Positions :
28
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
50V
Plating Thickness :
FLASH inch
Factory Lead Time :
10 Weeks
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL
Body Length or Diameter :
0.63 inch
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Rows :
1
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Orientation :
RIGHT ANGLE
Reach Compliance Code :
Unknown
Insertion Force-Max :
ZIF N
Mount :
Surface Mount
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Resistance :
50mOhm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Current Rating (Amps) :
0.5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gender :
FEMALE
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Depth :
0.098 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Locking Feature :
Flip Lock
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Cable End Type :
Tapered
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Series :
FH33
Number Of PCB Rows :
1
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Datasheets
FH33-28S-0.5SH
Hirose FH33-28S-0.5SH
FH33 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 28 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A