FH33-28S-0.5SH(10)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FH33-28S-0.5SH(10)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating :
500mA
Termination :
Solder
Height Above Board :
0.047 1.20mm
Series :
FH33
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Locking Feature :
Flip Lock
Cable End Type :
Tapered
UL Flammability Code :
94V-0
Voltage - Rated :
50V
Pitch :
0.020 0.50mm
Current Rating (Amps) :
0.5A
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Reference Standard :
UL
Total Number of Contacts :
28
Lead Pitch :
500μm
Gender :
Receptacle
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows :
1
Contact Resistance :
50mOhm
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
No
Lead Free :
Lead Free
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Surface Mount
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Mixed Contacts :
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Cycles :
20
Flat Flex Type :
FFC, FPC
DIN Conformance :
MIL Conformance :
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
28
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Additional Feature :
ZIF, LOW PROFILE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Hirose FH33-28S-0.5SH(10)
FH33 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 28 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A